Jak vybrat základní kurz potápění?

16. 2. 2021

Chtěl bys začít s potápěním a nevíš, jak vybrat kvalitní školu? Nevíš, jaký kurz zvolit pro začátek? A co takhle světové asociace potápění?

ALBE | Jak vybrat základní kurz potápění?

Potápění již není okrajovou aktivitou pro vyvolené. Ve světě jsou desítky asociací a škol potápění, tisíce instruktorů a možnost naučit se potápět na tebe čeká téměř všude. Výběr školy a instruktora je však i nadále důležité, zvláště pro začátečníky.

V tomhle článku se seznámíš se základními pojmy, které ti pomohou při výběru kurzu.

Tento článek je ještě rozepsaný, vrať se sem 20.2. a už bude komplet 🙂

Asociace

Professional Association of Diving Instructors (PADI) je asociace s největší základnou potápěčů na světě. Vznikla již v roce 1966 a nejčastěji se s ní setkáš i na dovolené vzhledem k tomu, že sdružuje i nejvíc potápěčských center. OWD licence ti dovolí potápět se až do 18m kdekoliv po světě.

European Diving School je výuková asociace potápění založena v roce 2014 v ČR. Její standardy jsou totožné s mezinárodními školami po celém světě a proto je uznatelná kdekoliv po světě. Získání OWD (Open Water Diver) licence ti umožní potápět se až do hloubky 20m.

Stejně jako ve všech odvětvích, pokrok nejde zastavit. Vedle tradičních škol, které fungují desetiletí, se i potápění vyvíjí a s tím vznikají i nové školní systémy a asociace. Velký vzestup v posledních letech zaznamenalo i technické potápění pro pokročilé potápěče a s ním i asociace UTD, GUE či TDI.

Porovnání certifikačních levelů škol SDI, SSI, PADI, CMAS, EDS nalezneš zde.

Škola potápění

Kurzy potápění pro začátečníky

Pár typů jaký by měl být instruktor

  • Nejlepším učitelem je komunikativní, ochotný, trpělivý ale hlavně důsledný člověk. Peníze u něho nejsou na prvním místě.
  • Měl by mít dostatek zkušeností a potápění ho musí především bavit. Na prvním místě je u něho kvalita a bezpečnost výcviku. 
  • Svým postojem a přehledem působí na stresované začátečníky a dodává jim potřebný klid.
  • Individuálně a zodpovědně přistupuje k řešení všech problémů.
  • Učit, vzdělávat, předávat své zkušenosti je to nejtěžší na práci instruktora a ani ten nejlepší potápěč toto nemusí zvládnout. Proto stále platí, že dobrý potápěč nemusí být dobrý učitel.
  • Tvůj instruktor by neměl být jen učitel, ale hlavně i kamarád. Potápění je totiž zábava. Neměla by sním být nuda. Jeho výklad a potápění s ním by tě mělo především bavit.
  • Stále platí, že ta nejlepší doporučení jsou osobní zkušenosti kolegů a známých.

A na závěr

Kurzy online