Jak vybrat základní kurz potápění?

16. 2. 2021

Chtěl bys začít s potápěním a nevíš, jak vybrat kvalitní školu? Nevíš, jaký kurz zvolit pro začátek? A co takhle světové asociace potápění?

ALBE | Jak vybrat základní kurz potápění?

Potápění již není okrajovou aktivitou pro vyvolené. Ve světě jsou desítky asociací a škol potápění, tisíce instruktorů a možnost naučit se potápět na tebe čeká téměř všude. Výběr školy a instruktora jsou však i nadále důležité, zvláště pro začátečníky.

V tomhle článku se seznámíš se základními body, které ti pomohou při výběru kurzu.

Výběr školy

Professional Association of Diving Instructors (PADI) je asociace s největší základnou potápěčů na světě. Vznikla již v roce 1966 a často se s ní setkáš i na dovolené, protože sdružuje i nejvíc potápěčských center. OWD licence ti umožní potápět se až do 18 m hloubky kdekoliv po světě. Má velmi kvalitně zpracované výukové materiály v 26 světových jazycích a celý výcvikový systém je velmi sofistikovaný.

European Diving School je výuková asociace potápění založená v roce 2014 v ČR. Její standardy jsou totožné s mezinárodními školami po celém světě a spadají pod jednotné ISO. Proto je uznatelná kdekoliv po světě. Získaná OWD (Open Water Diver) licence ti umožní potápět se do hloubky až 20 m. Výhodou oproti PADI je dostupnější cena.

Stejně jako ve všech odvětvích, pokrok nejde zastavit. Vedle tradičních škol, které fungují desetiletí, se i potápění vyvíjí a s tím vznikají nové školní systémy a asociace. Velký vzestup v posledních letech zaznamenalo i technické potápění a systém DIR pro pokročilé potápěče a s ním i asociace UTD, GUE či TDI.

Porovnání certifikačních levelů škol SDI, SSI, PADI, CMAS, EDS nalezneš zde.

Proč jsme začali učit kurzy pod PADI asociací se dočteš zde.

Škola potápění

Na co si dát pozor při výběru školy potápění, aneb check-list začínajícího potápěče:

 • Má škola potřebné zázemí pro výuku? Učebnu, kuchyňku, WC, bezproblémové parkování…?
 • Jde o školu s certifikací – statusem dive centra, nebo jde jen o instruktora, který kurz „lepí“ doma na koleni? Existují i nezávislí instruktoři, kteří tě jistě dobře připraví, ale zážitek nebude úplně stejný.
 • Zvládá škola učit i distančně bez nutnosti fyzické návštěvy, tj. nabídnout možnost výuky formou videokonference nebo poskytuje e-learningové materiály? Během covid období se to hodí.
 • V jakém stavu je školní výstroj? Jde o starší typy neoprenů, lahví a automatik? Není nic horšího než při prvních ponorech řešit to, že do výstroje teče, že nefunguje nebo že nesedí velikost. To na dobrém pocitu nepřidá.
 • Jak se chovají zaměstnanci centra a jak komunikují? Je kolem příjemná atmosféra? Jsou nápomocní a dokáží být trpěliví?
 • Co dělá dive centrum mimo kurzy? Pořádá výlety nejen do zahraničí, ale věnuje se potápění na českých lokalitách a jak často? Slýcháme, že většina absolventů se potápění po skončení kurzu už dále nevěnuje, jelikož nemá kde a s kým. Toto se ti v ALBE nestane, a to ani v zimní sezóně. 🙂
 • Umožňuje ti divecentrum vybavit se vlastní kvalitní výstrojí, jsou jeho zaměstnanci vzdělaní a rozumí nejrůznějším typům výstroje?

Kurzy potápění pro začátečníky

Na trhu je velká nabídka kurzů nejen v českých podmínkách, ale také v Chorvatsku či jiných dovolenkových destinacích. I když jde převážně o standardizované nabídky, kurzy se mohou lišit počtem ponorů, certifikačními poplatky nebo i vypůjčením výstroje na dobu kurzu.

Víme o případech, kdy si turisté dělají OWD kurzy během pár hodin až dní v destinacích typu Egypt, Thajsko atd., kde kvalitativně mohou být velké rozdíly. Teorie je většinou probraná za pár hodin, student dostane výstroj, odcvičí základní cviky a jde se potápět.

Těžce na cvičišti, lehce na bojišti, říká se. V začátcích potápění to opravdu tak platí. Potápěči, kteří začínají v českých podmínkách, projdou si poctivě teoretickou přípravou, zvládnou testy, odcvičí potřebné cviky na bazéně a nakonec vše potvrdí i v lomu s viditelností 2-10 m a navíc při teplotě vody 18° C, v budoucnu rozhodí méně věcí než ty, kteří jsou zvyklí na 28° C a perfektní viditelnost. Tyto podmínky jsou sice krásné a kurz tak může být překvapivě lehký, ale člověka to nepřipraví na těžší podmínky, které v budoucnu mohou přijít.

Na co si dát pozor při výběru kurzu, aneb check-list začínajícího potápěče:

 • Víš, jaká je celková cena kurzu ještě než podepíšeš přihlášku? Jsou v ceně certifikační poplatky asociací? Budeš si potřebovat koupit ABC (masku, šnorchl a ploutve) nebo ti ho v dive centru půjčí?
 • Je v ceně zapůjčení i zbylé výstroje (oblek, automatika, žaket)?
 • Jsou součástí kurzu i studijní materiály?
 • Kolik je maximální počet studentů na výuce teorie, na bazénových ponorech či na volné vodě?
 • Kde a v jakých podmínkách absolvuješ ponory v bazénu a na volné vodě?
 • Podporuje dive centrum dokončení OWD kurzů i mimo ČR?

Jak probíhá kurz v ALBE?

 • Prvně jsi pozván na infoschůzku, kde se seznámíš s divecentrem, instruktory, divemastery, tvými novými parťáky a s celkovou organizací kurzu. Vyplníš taky kartu studenta a převezmeš si studijní materiály.
 • Studium teorie můžeš vykonat prezenčně při přednášce instruktora, formou e-learningu nebo samostatnou přípravou. Potom se zúčastníš konzultační hodiny, kde je prostor pro tvé dotazy. Test z teorie můžeš složit prezenčně v učebně nebo v případě PADI kurzu i z domu na e-learningové platformě.
 • Po úspěšném zakončení teoretické přípravy si vyzkoušíš klubovou výstroj, kterou budeš dále používat v praktické části kurzu. Celou dobu je ti k dispozici pracovník divecentra, který ti se vším poradí a pomůže vybrat výstroj, která ti stoprocentně padne.
 • I když je vhodné, aby měl každý svou masku a ploutve a to především proto, aby maska člověku „opravdu seděla“, v ALBE disponujeme desítkami masek a ploutví, které jsou k zapůjčení v rámci kurzu. Potápět se budeš v nové výstroji značky Scubapro.
 • Pro případ, že by sis chtěl vyzkoušet místo klasického Scubapro žaketu techničtější křídlo značky DTD, můžeš si zkusit ponor i s touto výstrojí.
 • Zúčastníš se 2x výcviku na bazéně, kde se s instruktorem a ostatními studenty připravíš na potápění v reálných podmínkách.
 • Během čtyř ponorů na cvičné lokalitě aplikuješ dovednosti nabyté na bazéně, vyzkoušíš si řadu cviků, např. jak si zajistit neutrální vztlak pod vodou, jak správně reagovat v případě nečekaných nouzových situací a mnoho dalších. Taky se exkurzně seznámíš s tímto úžasným prostředím.
 • Klademe důraz na teoretické znalosti a praktické dovednosti, výcvik však vedeme zábavnou „low-stress“ formou a studentům jsme po dobu výcviku oporou. Máme zkušenost, že toto vede k nejlepším výsledkům a těší nás, že takto rozšiřujeme komunitu nadšených a šikovných potápěčů.
 • Preferujeme, co nejvíce individuální přístup, proto při výcviku ve venkovních podmínkách na 1 instruktora připadají maximálně 4 potápěči (dva „buddy týmy“).

Pár typů jaký by měl být instruktor

 • Nejlepším učitelem je komunikativní, ochotný, trpělivý, ale hlavně důsledný člověk. Peníze u něho nejsou na prvním místě.
 • Měl by mít dostatek zkušeností a potápění ho musí především bavit. Na prvním místě je u něho kvalita a bezpečnost výcviku. 
 • Svým postojem a přehledem působí na stresované začátečníky a dodává jim potřebný klid.
 • Individuálně a zodpovědně přistupuje k řešení všech problémů.
 • Učit, vzdělávat, předávat své zkušenosti je to nejtěžší na práci instruktora a ani ten nejlepší potápěč toto nemusí zvládnout. Proto stále platí, že dobrý potápěč nemusí být dobrý učitel.
 • Tvůj instruktor by neměl být jen učitel, ale hlavně i kamarád. Potápění je totiž zábava. Jeho výklad a potápění s ním by tě mělo především bavit a měl by ses cítit bezpečně.
 • Stále platí, že ta nejlepší doporučení jsou osobní zkušenosti kolegů a známých.

A na závěr

I když může jít při potápění o život, mělo by jít o zábavu a mělo by tě bavit úplně stejně jako další koníčky. Nic nemá cenu lámat přes koleno. Potápěč, který se potápí z donucení (např. že to dělá kvůli partnerovi) si ten drahocenný čas pod vodou nejen neužije, ale dokonce může ohrozit své kamarády, kteří na něj spoléhají…

V ALBE se postaráme o to, abychom ti tvé první potápěčské kroky maximálně zpříjemnili a nejlépe tak, aby tě chuť do potápění nepřešla hned po dokončení kurzu, ale abys měl touhu se dál vzdělávat, zdokonalovat a objevovat.

Další články